27 października w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I- IV i V-VIII z przedstawicielami policji.
Uczniowie usłyszeli o przejawach demoralizacji wśród dzieci i młodzieży, które stały się jednym z najgroźniejszych zjawisk społecznych dzisiejszych czasów. Podczas swojego wystąpienia funkcjonariusze policji omówili następujące kwestie:
– bezpieczeństwo w ruchu drogowym,
- odpowiednie zachowanie w miejscach publicznych,
-zastraszanie, wyłudzanie, kradzieże i inne czyny karalne oraz konsekwencje z nich wynikające,
- odpowiedzialność karna za popełnione czyny osób nieletnich i dorosłych,
– bezpieczeństwo w sieci.
Uczniowie czynnie uczestniczyli w spotkaniu, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami
Aktualności
Spotkanie z Policjantem
# Szkoła pamięta!
Uczniowie naszej szkoły każdego roku odwiedzają cmentarz parafialny w Świętym Miejscu. Porządkują groby, zapalają znicze i poznają losy osób w nich spoczywających. Nie zapominają o Grobie Nieznanego Żołnierza, uczestnikach walk wyzwoleńczych i obronnych pochodzących z naszej okolicy oraz o kwaterze żołnierzy niemieckich poległych podczas I wojny światowej. Szczególną opieką otaczają grób rodziny Sokolnickich, dawnych właścicieli majątku ziemskiego w Sątrzasce. Brali oni udział w rozbrajaniu wojsk niemieckich w 1918r. w pobliskich koszarach w Przasnyszu, natomiast siostra ostatniego właściciela majątku została skazana przez hitlerowców na ścięcie przez gilotynę. Wyrok został wykonany w Królewcu.
Nasze wieloletnie działania wpisały się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. W tym roku najaktywniejszymi byli członkowie szkolnego wolontariatu, uczniowie z klasy III i VI. Uczestnictwo w tej akcji zachęca uczniów szkół do upamiętniania ludzi i zdarzeń związanych z historią małej Ojczyzny oraz podnosi znaczenie ich działań. Uświadamia o potrzebie dzielenia się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach Szkoła Pamięta!
BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
30 października w naszej szkole odbył się Bal Wszystkich Świętych. Dzieci z klas I-III przebrane w stroje swoich ulubionych świętych, bawiły się przy muzyce, wspólnie śpiewały, miały czas na słodki poczęstunek oraz rozwiązywały zagadki o świętych. Nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy własnoręcznie wykonany różaniec. Nagrodzono:
1 miejsce - Hania Dębińska (kl. I)
2 miejsce - Małgosia Jaworska (kl. II)
3 miejsce - Miłosz Pepliński (kl. I)
Wyróżnienia:
1. Fabian Chodacz (kl. IV)
2. Martynka Czaplicka (kl. III)
3. Kacperek Świtała (kl. I)
Nie mogło zabraknąć wyłonienia najciekawszego przebrania za świętego.
1 miejsce - Kubuś Sobolewski (kl. I)
2 miejsce - Bartuś Sobieski (kl. II)
3 miejsce - Patryk Obrębski (kl. III)
Ten wspólny, radosny czas pokazał nam, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości.
Losowanie hulajnóg dla dzieci - KRUS
"Bal Jesieni" w oddziałach przedszkolnych
18 października w przedszkolu w Starej Krepie odbył się „Bal Jesieni”. Dzieci ubrane w przepiękne jesienne stroje oraz przebrane w kolorowe warzywa, owoce i leśne zwierzęta, bawiły się wspólnie przy ulubionych piosenkach.Zabawy muzyczno – ruchowe i tematyczne zagadki, wprowadziły dzieci w jesienny klimat balu.
Nie zabraklo również smacznego poczęstunku Dziękujemy wszystkim Rodzicom za zaangażowanie i
przygotowanie strojów dla dzieci.
Wycieczka do Warszawy uczniów klas I-III
9 października uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. Pierwszym etapem naszej wyprawy było Centrum Mądrej Zabawy "Smart Kids Planet", gdzie dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach rozwijających kompetencje przyszłości - spędzając czas na mądrej zabawie. Uczniowie poznali zakres obowiązków, m.in. sprzedawcy, kuriera, dostawcy, dekoratora wnętrz czy budowniczego, wcielajac się w ich role. Nie zabraklo także zabaw ruchowych w strefie piłkarskiej. Po bardzo kształcącej zabawie i posiłku, udaliśmy się do "KinoGram" na seans pt. "Mavka i strażnicy lasu". To był dzień pełen uśmiechów, pozytywnych wrażeń i nowych doświadczeń, które na pewno pozostaną dzieciom na długo w pamięci.
Dzień Edukacji Narodowej
13 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor – Joanny Glinki, która przywitała wszystkich zaproszonych gości: panią Danutę Załęską – kierownika referatu obsługi oświaty, nauczycieli emerytów, pracowników szkoły. Ten dzień był też doskonałą okazją do wręczenia kwiatów, przyznania nagród Dyrektora dla nauczycieli i pracowników obsługi.Społeczność szkolna przygotowała widowisko poetycko – muzyczne pt. „Jesienny koncert ze świerszczem”, które zostało dedykowane wszystkim miłośnikom poezji i kochanym nauczycielom w Dniu Ich Święta. Wybrane teksty poetyckie J. Tuwima, J. Lechonia, K. Wierzyńskiego, M. Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, J. Iwaszkiewicza, L. Staffa interpretowali uczniowie klasy VII – ich nostalgiczne i nasycone emocjami recytacje wzbudziły zachwyt publiczności. Wspaniałą oprawę muzyczną zapewniły wokalistki z klasy III, które brawurowo wykonały piosenki: „Idzie jesień” oraz „Cygańska jesień”, zaś chłopcy z klasy V i VI otrzymali burzę oklasków za interpretację kompozycji Czerwonych Gitar „Jesień idzie przez park”. Spektakularny pokaz taneczny do „Deszczowej piosenki” zaprezentowali uczniowie klasy II. Nastrojowa poezja i muzyka oraz wielobarwna scenografia przeniosła widzów w klimat złotej, polskiej jesieni. Program artystyczny pokazał, że współczesna młodzież potrafi w niezwykły sposób okazać wdzięczność swoim nauczycielom i wychowawcom, a przy tym jest wrażliwa na piękno poetyckiego słowa.
Wycieczka do parku linowego w Przasnyszu
9.09.2023r z okazji ,,Dnia Chłopaka ", uczniowie klasy IV,V,VI wraz z wychowawcami i rodzicami wybrali się do parku linowego w Przasnyszu. Celem wycieczki była integracja zespołów klasowych oraz upowszechnianie form aktywnego wypoczynku. Po wzmaganiach wspinaczkowych dla wszystkich uczestników wycieczki czekała miła niespodzianka przygotowana przez rodziców.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła " Wisława Szymborska
29 września obchodziliśmy w Szkole Podstawowej im. mjr. H. Sucharskiego w Nowej Krępie Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem tego święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Czytanie na głos stymuluje rozwój , wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Tego dnia nauczyciele oraz uczniowie klas starszych czytali głośno utwory Aleksandra Fredry oraz Jana Brzechwy dla najmłodszych. Dzień Głośnego Czytania był dobrą okazją ,by dzielić się swoją pasją czytelniczą i docenić znaczenie głośnego czytania.
Kolejna odsłona „ Akademii dla czystego powietrza na terenie Gminy Przasnysz”
W dniu 6.10.2023r. w naszej szkole odbył się warsztaty edukacyjne zorganizowane dla wszystkich uczniów jako kolejna część zadania w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej „Akademia dla czystego powietrza na terenie Gminy Przasnysz”, na którą Gmina Przasnysz otrzymała dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu Mazowsze dla czystego powietrza 2023r. Warsztaty o tematyce antysmogowej odbyły się w dwóch grupach: klasy I-III i klasy IV-VIII. Uczniowie dowiedzieli się czym jest smog i jak szkodliwy jest dla naszego organizmu. Zajęcia polegały głównie na wykonaniu doświadczeń z użyciem dużej ilości sprzętu laboratoryjnego najpierw przez prowadzących , a następnie pod ich kierunkiem przez samych uczniów. To doskonały sposób na zdobywanie i zapamiętywanie wiedzy.
Dzień Super Chłopaka
28 września świętowaliśmy dzień naszej męskiej brygady. Z tej okazji w naszej szkole gościliśmy Spidermana, który wzbudził ogromne zainteresowanie i radość wśród najmłodszych uczniów. Nie zabrakło także świetnej zabawy przy muzyce oraz pamiątkowych zdjęć podczas przerw. Odbył się także konkurs na "Najfajniejszego chłopaka" w szkole, którego wyniki zostały ogłoszone podczas dyskoteki zorganizowanej przez dziewczęta z RSU. Oprócz świetnej zabawy przy znanych i lubianych piosenkach, chłopcy wzięli udział w licznych konkursach, m.in. "Męskie karaoke", "Uciekające jabłko""Mumia" lub "Cytrynowy uśmiech". Ten wieczór na pewno wszyscy będziemy miło wspominać. Kolejnego dnia uczniowie klas IV, V i VI wybrali się na wycieczkę do Parku Linowego "Gibon", natomiast dziewczęta z klasy VII przygotowały swoim kolegom miłą niespodziankę w sali lekcyjnej, serwując im uczę dla "ciała i duszy", częstując smakołykami oraz recytując wiersze i cytaty.
W tych dniach w naszej szkole widać było mnóstwo spontaniczności, kreatywności, przedniej zabawy i - co najważniejsze - empatii i przyjaźni.
Jak tworzyć komiksy - warsztaty
27 września w naszej szkole odbyły się warsztaty komiksowe ze Zbigniewem Masternakiem – prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych i reportażystą, zorganizowane przez Gminną Biblioteką im. Józefa Narzymskiego w Bogatem dla uczniów klas IV,V,VI i VII. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się, czym komiks wyróżnia się na tle innych mediów, jak projektować ciekawe postacie i co zrobić, żeby ożyły na kartce. Celem warsztatów było pokazanie, że komiks to ważny element kultury popularnej, forma przekazu istotnych treści oraz skuteczne narzędzie edukacji.
Pusta kartka to bezkresny ocean możliwości. To od nas zależy, jaką historię opowiemy. Wystarczy mieć ochotę wymyślać fantastyczne historie i opowiadać je innym za pomocą obrazków. Podczas spotkania każdy uczestnik stworzył swoją własną, krótką formę komiksową.
Europejski Dzień Języków Obcych
Dnia 27 września świętowaliśmy w szkole w Europejski Dzień Języków Obcych. Taniec „Twist Children Song” zaprezentowali uczniowie klas I-III oraz „Chocolate choco choco” klasy II i III. Nawet nie wiedzieliśmy jak wspaniali tancerze są w naszej szkole! Fajnie jest uczyć się od najlepszych. Po występach angielski poczęstunek – herbatniki pięknie ozdobione w barwy brytyjsko-niemieckie przez uczniów kl. VII i VIII. Jeden herbatnik kosztował jedno słowo w języku niemieckim lub angielskim. Przeważały nazwy zwierząt. Do ciasteczek herbatka - czarna typowo angielska a miętowa ulubiony ciepły napój mieszkańców Niemiec. Całości dopełnił amerykański popcorn w polskim, przepysznym wydaniu z nieocenioną pomocą pani Kasi i Marzenki. Do tego foto-budka z anglo i niemieckojęzycznymi powitaniami a dla maluchów kolorowanka, na której w serduszku znalazły się Big Ben i Tower Bridge. Całość zorganizowana przez nauczycieli języków obcych z udziałem UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY.
Warsztaty historyczne " Powstanie Styczniowe 1863r."
W dniu 25.09.2023r. odbyły się warsztaty historyczne poświęcone powstaniu styczniowemu w 1863 r. W warsztatach wzięli udział wszyscy uczniowie klas I- VIII Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Sucharskiego w Nowej Krępie. W trakcie zajęć przybliżono historię walk w czasie powstania styczniowego, zaprezentowano mundury powstańców, stroje, biżuterię z epoki oraz broń jaką posługiwali się powstańcy. Podkreślono ogromną rolę kobiet w walce z zaborcą. Całe wydarzenie uświetnił koncert muzyczny pieśni patriotycznych w wykonaniu artysty Opery Bałtyckiej w Gdańsku przy akompaniamencie pianisty. Warsztaty poprowadzili członkowie Stowarzyszenia JAX oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Strzelców Syberyjskich w Przasnyszu. Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej , organizator Stowarzyszenie JAX we współpracy z Muzeum Historycznym w Przasnyszu.
Powitanie jesieni w wykonaniu przedszkolaków
Przedszkolaki ze Starej Krępy oficjalnie powitali jesień. Tego dnia było bardzo kolorowo. W każdej sali powstały kąciki przyrody bogate w dary jesieni. Nie zabrakło zabaw na świeżym powietrzu.
Akademia dla czystego powietrza na terenie Gminy Przasnysz- piknik edukacyjny
Dzień Przedszkolaka
20 września- to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
20.09. w środę w Oddziale Przedszkolnym w Starej Krępie dzieci obchodziły Święto Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy, udziału w konkursach i tańców przy ulubionych przebojach muzyki dla dzieci. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Złożyliśmy wszystkim, maluszkom i starszakom życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. mjr. H Sucharskiego w Nowej Krępi pogłębili wiedzę o rodzinie Ulmów z Markowej.
5 września uczniowie naszej szkoły mieli okazję bliżej poznać losy rodziny Ulmów z Markowej. Zostały one przedstawione w krótkim spektaklu w wykonaniu uczniów z klas drugiej, szóstej, siódmej i ósmej. Na początku przypomniana została przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, która była punktem wyjścia w życiu tej zwykłej - niezwykłej rodziny. Wysłuchano też pięknego "Hymnu do błogosławionej rodziny Ulmów ".
Na końcu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Rodzina Ulmów- świadkowie autentycznej miłości ". Nagrodzeni zostali :
w kategorii klas 1 - 3:
I miejsce : Czaplicka Martyna z kl.3
ll miejsce: Więcek Paulina z kl.1
lll miejsce: Osowska Antonina z kl.2
w kategorii klas 4 - 8:
I miejsce: Sokołowski Hubert z kl.7
ll miejsce: Wasiłowska Zofia z kl.4
lll miejsce: Czaplicki Krzysztof z kl.6
Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia. Wszystkim artystom wielkie gratulacje za wspaniałe dzieła.
Kolejna odsłona akcji Narodowe Czytanie
Wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie naszej szkoły intensywnie rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby docenić wartość czytania oraz spotkać się ze sztandarowymi pozycjami polskiej literatury. W tym roku 9 września odbyła się 12. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą czytali powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły 11 września wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu. Wysłuchali fragmentu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji oraz omówili ważne kwestie poruszane w powieści. W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w takim przedsięwzięciu.
Akcja Narodowe Czytanie to nie tylko możliwość obcowania z wybitnymi utworami będącymi podstawą naszej kultury i tożsamości, ale również okazja do zaznajomienia się historią, sztuką i wielkimi ideami czasów, w których powstawały. W trakcie prezentacji przygotowanej przez uczniów klasy VII nie mogło zabraknąć strojów z epoki, śpiewów, a także wspólnych pogawędek przy staropolskim stole.
Międzynarodowy Dzień Kropki 🔵
15 września w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki
. Od samego rana uczniowie RSU inicjowali zabawy z motywem kropki, min. gimnastykę z kropką oraz akcję "JESTEŚMY KREATYWNI", tworząc niepowtarzalne i bardzo pomysłowe flagi w kropki
. Ważnym elementem tego dnia było także przypomnienie historii Vashti, bohaterki książki "Kropka" Petera Reynoldsa, która w niebywały sposób zachęca do odkrywania talentów. Nie zabrakło także "kropkowych" zdjęć w foto-ramce. Końcowym akcentem tego dnia była porcja popcornu dla każdego ucznia od Rady Rodziców.
Archiwum Aktualności